Z BEZZUBÉHO ŠTĚŇÁTKA K ZUBATÉMU PSU ANEB JAK ROSTOU PSOVI ZUBY - Blog Veterinární kliniky Na Zdaboři v Příbrami - Veterinární klinika Na Zdaboři, Příbram

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Z BEZZUBÉHO ŠTĚŇÁTKA K ZUBATÉMU PSU ANEB JAK ROSTOU PSOVI ZUBY

Vytvořil MVDr. Pavel VOKROUHLÍK v Text · 1/1/2014 12:17:04
Tags: Psi;Štěňata;Zuby

Stejně jak lidská miminka se štěňátka rodí bez zubů a první mléčné zoubky se u nich začínají prořezávat kolem 3. týdne po narození a celý proces trvá přibližně do 6. týdne. Mléčné zuby jsou drobnější než zuby trvalé. Rozlišujeme je na řezáky (12), špičáky (4) a zuby třenové (12) neboli premoláry. Celkem jich je 28.

Blížící se výměna zubů za trvalé se projevuje zvětšením mezizubních prostorů, které vznikají růstem čelisti. Při výměně zubů, která nastává kolem 3. měsíce, jsou kořeny mléčných zubů resorbovány a korunky vypadávají a tím uvolňují místo pro zuby trvalé. Jako první se prořezávají řezáky (12), pak první premolár (4) a první stolička (4), které v mléčném chrupu chybí, pak se prořezává špičák (4) a následují ostatní premoláry (12) a nakonec ostatní stoličky (moláry) (6), které v mléčném chrupu také postrádáme. Kompletní výměna zubů by měla být ukončena v 7. měsíci věku štěněte a pes by tak měl být vybaven 42 zuby.

Někdy se stává, že mléčný zub zůstává v čelisti a trvalý zub roste vedle něj. Pokud mléčný zub způsobuje špatný sklon rostoucího trvalého zubu, je potřeba mléčný zub ihned vytrhnout. Někdy je ale růst trvalého zubu správný, ale mléčný zub stále zůstává v čelisti. V tom případě, pokud již je psovi více jak 7 měsíců, je potřeba mléčný zub odstranit, neboť se mezi ně snadněji usazují zbytky potravy a brzy tam vzniká zubní kámen plný bakterií, od kterého se pak může vyvinout zánět dásně. Nejčastěji se tento problém týká špičáků a to především u malých a miniaturních plemen, jako je jorkširský teriér, čivava, trpasličí pudl, apod.

Důležité je kontrolovat mladým psům dutinu ústní, aby zuby rostly správně, aby mohly plnit funkci, pro kterou jsou určeny. Proto se hodnotí i tzv. skus. U psa je fyziologický skus nůžkový, kdy řezáky horní čelisti mírně překrývají špičky řezáků spodní čelisti a špičáky horní čelisti zapadají do mezery za spodním špičákem. Existuje spousta vad, která mohou i psa vyřadit z chovu, protože vady skusu a postavení zubů je dědičné a může se přenášet na další generace.Rozestupování mléčných zubů před výměnouNůžkový skus
Bez komentářů

webdesign © 2013 Martin Gross
Drkolnovská 647
261 01  Příbram V
IČO 75019469 | DIČ CZ7602110615
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky