NEMOCI PŘENÁŠENÉ KLÍŠŤATY NA PSA - Blog Veterinární kliniky Na Zdaboři v Příbrami - Veterinární klinika Na Zdaboři, Příbram

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

NEMOCI PŘENÁŠENÉ KLÍŠŤATY NA PSA

Vytvořil MVDr. Pavel VOKROUHLÍK v Text · 1/1/2014 12:09:39
Tags: Psi;Klíšťata;Paraziti;Infekce

Nastalo letní období, zvýšila se teplota vzduchu, ale také se zvýšil výskyt klíšťat. Ta ohrožují přenosem infekcí nejen nás – lidi, ale i naše čtyřnohé psí kamarády.  Mezi nejčastější, ale také nejnebezpečnější onemocnění patří  Lymská borelióza. Dále se může objevit Anaplazmóza a v menší míře Babezióza, klíšťová encefalitida a další.

Lymská borelióza je infekční bakteriální onemocnění, které se nejčastěji projevuje akutním zánětem kloubů. Objeví se jako náhlé kulhání, bolestivost a otok jednoho i více kloubů. Dále se může objevit horečka, apatie a nechutenství. Tyto klinické příznaky se objevují většinou až za 2-5 měsíců po napadení klíštětem. V nejhorších případech se může projevit i onemocnění srdce, ledvin a narušení nervové soustavy. Léčba se provádí podáváním antibiotik a je zpravidla úspěšná. Samozřejmě čím dříve se onemocnění odhalí, tím lépe reaguje pes na terapii.

Dalším onemocněním objevujícím se u nás stále častěji je Anaplazmóza. Jedná se také o bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. Projevuje se zpočátku jako chřipkové onemocnění s příznaky apatie, horečky, nechutenstvím, otoky a silnou bolestivostí kloubů, zvracením či průjmem. Terapie se provádí použitím antibiotik, stejně jako u lymské boreliózy.

Z jižních zemí se k nám dostalo onemocnění zvané Babezióza. Původcem je parazit-prvok  Babezia canis a Babezia gibsoni, přenášený klíšťaty. Prvoci při kontaktu s krví napadají červené krvinky, ve kterých se množí a způsobují problémy. Mezi první příznaky patří horečka (až 41°C), nechutenství, apatie, pokles krevního tlaku. Vyskytnout se může žloutenka (příčinou je zvýšený obsah krevního barviva mimo červené krvinky), krev v moči a nebo anémie. Příznaky se objevují od 1 do 3 týdnů od přisátí klíštěte. Terapie je možná, ale velmi náročná. Často toto onemocnění končí smrtí zvířete.

Klíšťová encefalitida je u psů poměrně vzácná. Projevuje se také horečkou, malátností a bolestivostí kloubů.

Lymskou boreliózu a anaplazmózu lze na našem pracovišti diagnostikovat pomocí rychlotestu  Idexx Snap 4DX, babeziozu pak rychlým vyšetřením krevního nátěru a díky včasnému záchytu pak máme možnost rychle a účinně zahájit terapii.

Nejdůležitější je ale prevence napadení klíšťaty použitím antiparazitárních obojků, přípravku spot-on nebo antiparazitárních sprejů. Jako prevenci lymské boreliózy je pak možné provést vakcinaci a to od 12 týdnů stáří psa.
Bez komentářů

webdesign © 2013 Martin Gross
Drkolnovská 647
261 01  Příbram V
IČO 75019469 | DIČ CZ7602110615
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky