MODRÁ SMRT (NEJEN) PRO SLIMÁKY - Blog Veterinární kliniky Na Zdaboři v Příbrami - Veterinární klinika Na Zdaboři, Příbram

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MODRÁ SMRT (NEJEN) PRO SLIMÁKY

Vytvořil MVDr. Marie POPLŠTEINOVÁ v Text · 28/5/2014 20:38:37
Tags: JedOtravaToxin

Zahrádkářská sezóna je již v plném proudu a s ní i každoroční boj se slimáky. Ve snaze zlikvidovat tyto záškodníky však každoročně dochází i k otravám s fatálním koncem u našich čtyřnohých mazlíčků! Na hubení slimáků se používá řada „osvědčených“ více či méně účinných postupů, mezi nimiž je nutné zmínit chemickou sloučeninu metaldehyd prodávaný ve formě modrých granulek pod názvem VANISH Slug Pellets nebo méně známý Desimo Duo. Tento moluskocid je vysoce účinný, ale bohužel i velmi toxický pro teplokrevné živočichy! Navíc je pro ně i atraktivní, přestože obsahuje látky, které by je měly od pozření odrazovat. Metaldehyd způsobuje u domácích zvířat (zpravidla psů a koček) akutní těžké otravy, které jsou neléčitelné a končí fatálně!

Pokud zvíře pozře tento přípravek, první příznaky otravy nastupují od 15 minut do tří hodin. Na začátku se objevuje neklid, zrychlený tep a dýchání, nystagmus (nepřirozené pohyby očí) a někdy i rozšířené zornice, slinění, zvracení, toporný pohyb až neschopnost chůze. Později nastupují svalové třesy, průjem a křeče. Nakonec dochází k poruchám kardiovaskulárního systému, přehřátí, poruchám dýchání a zvíře umírá v křečích udušením.

Pomoci lze pouze v případě, kdy majitel přímo zaznamená, že zvíře tento jed pozřelo a neodkladně zajistí první pomoc. Je nutné spolykané granule co nejdříve dostat ze žaludku, aby se jed nevstřebal do krevního oběhu. Pokud není možné dopravit zvíře na ošetření k veterinárnímu lékaři do 15 minut, lze doma tuto první pomoc poskytnout podáním ředěného peroxidu vodíku (získáme smícháním 3% peroxidu, běžně používaného k dezinfekci, s trochou vody) – necháme spolykat takové množství, dokud nedojde ke zvracení. Vyvolávat zvracení je vhodné pouze do hodiny od příjmu metaldehydu, pokud se ještě nedostavily příznaky otravy. Jestliže jsou pokusy o vyvolání zvracení neúspěšné a jed je přítomen v žaludku, doporučuje se podat mléko nebo jedlá soda k omezení vstřebávání metaldehydu.

Další léčba je vyloženě podpůrná, neboť neexistuje žádný protijed. Spočívá v zabezpečení základních životních funkcí, potlačení křečí a ochlazování. I když existují případy, ve kterých došlo k vyléčení, drtivá většina pacientů, u kterých již došlo k rozvoji příznaků otravy i při veškeré intenzivní léčbě nepřežije!

Pokud bojujete se slimáky a na zahrádku mají přístup Vaši psi, kočky, nebo dokonce malé děti, vyvarujte se používání přípravků s metaldehydem a předejděte náhodám s nešťastným koncem!! Jako alternativa jsou vhodné ekologické moluskocidy neškodné pro teplokrevné živočichy, jako např. fosfid železitý (Ferramol apod.) nebo biologický prostředek Nemaslug, což jsou parazitické hlístice, které slimáky napadají.

webdesign © 2013 Martin Gross
Drkolnovská 647
261 01  Příbram V
IČO 75019469 | DIČ CZ7602110615
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky