PRÁZDNINY SE PSEM – NEBOLI JAK SE PSEM V HORKU - Blog Veterinární kliniky Na Zdaboři v Příbrami - Veterinární klinika Na Zdaboři, Příbram

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

PRÁZDNINY SE PSEM – NEBOLI JAK SE PSEM V HORKU

Vytvořil MVDr. Lenka SAUEROVÁ v Text · 24/7/2014 15:25:05
Tags: Pes;Horko

Prázdniny jsou v plném proudu a přibylo i teplých dnů. Většina z nás se těší z tropických teplot a tráví čas na koupalištích, ale co na to říkají naši čtyřnozí kamarádi?Ti velká horka v oblibě nemají.  Ve většině případů mají tělo pokryto srstí, která sice tvoří jakousi izolační vrstvu, ale také hřeje, pokud se rozpálí na sluníčku. Psům naháčům zase hrozí popálení slunečními paprsky. A jelikož psi nemají po těle potní žlázy, jediný způsob ochlazování je přes dutinu ústní. Typické pak je zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem. Vysoké teploty a pobyt na sluníčku může být pro psy nebezpečné. Stejně jako lidé, mohou mít úžeh či úpal. Úžeh vzniká z přímého působení sluníčka na organizmus
respektive hlavu zvířete, kdy dojde k přehřátí a překrvení centrální nervové soustavy a k typickým projevům jako je potácivá, nejistá chůze, zrychlené dýchání, zvracení, třes až zvíře může uhynout v křečích na zástavu srdce. Úpal má projevy podobné, jen vzniká z pobytu v prostorách s vysokou teplotou, kdy organismus již není schopen pomocí termoregulace odvádět z těla teplo ven, až dojde k celkovému přehřátí. Často to bývá v uzavřeném autě, na které svítí sluníčko apod.

Jak se tedy zachovat, abychom předešli možnému přehřátí zvířete? Ve dnech, kdy venku dosahuje teplota tropických hodnot, venčíme psy brzo ráno a pak večer. Pokud je to možné, tak s nimi necestujeme autem či jiným dopravním prostředkem (je-li to nutné, zajistíme dostatečné větrání) a zajistíme neomezený přístup k pitné vodě. Psům, kteří jsou stále venku, musíme umožnit schovat se do stínu a hlídat, aby měli stále dostatek chladné pitné vody. V dnešní době jsou pro psy k dispozici různé chladivé dečky, oblečky, nákrčníky apod., které jim v horkých dnech zajistí příjemné ochlazení.

Co dělat, pokud se objeví u vašeho psího kamaráda projevy přehřátí? Nejprve je důležité umístit zvíře do stínu, resp. do chladnějšího prostředí. Dále je potřeba nabídnout mu chladnou vodu k pití, a pokud rektální teplota již přesahuje hodnotu 40°C, je nutné psa osprchovat vlažnou vodou, nebo aspoň přiložit studené obklady na končetiny, hlavu a hrudník. Pes se může dostat do šoku a proto je v těžších případech vhodné vyhledat veterinárního lékaře.

Když to shrnu
chraňte své čtyřnohé miláčky před velkým teplem a přímým sluncem, dbejte na dostatek tekutin a hlavně:
NENECHÁVEJTE JE ČEKAT V ROZPÁLENÝCH AUTECH,
byť jen na chvilku.

Krásné léto přeje MVDr. Lenka Sauerová a kolektiv z veterinární kliniky Na Zdaboři
Bez komentářů

webdesign © 2013 Martin Gross
Drkolnovská 647
261 01  Příbram V
IČO 75019469 | DIČ CZ7602110615
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky